Nie wszystkie prace wokół domu wykonujemy przy użyciu urządzeń elektrycznych bądź spalinowych. Niekiedy sięgamy również i po ręczne narzędzia, gdyż w niektórych sytuacjach tylko one się sprawdzają. Nie wszędzie da się wjechać na przykład z kosiarką. Asortyment narzędzi ogrodniczych jest bardzo szeroki. Wśród nich znajdują się między innymi motyki ogrodnicze, bez których ciężko jest wyobrazić sobie wykonywanie pewnych czynności. Małe, poręczne narzędzia nie zajmują wiele miejsca, a czasem dobrze jest je mieć pod ręką. Do czego służą, gdzie można je kupić i na co zwracać uwagę przy zakupie – zobacz tutaj.
Do czego służy motyka?
Zacząć wypada od tego, że
motyki ogrodnicze należą do
najstarszych narzędzi, których używa człowiek. Jak dowodzą badania historyczne, znane były doskonale już w epoce neolitu, a zatem poszczycić się mogą naprawdę długimi tradycjami. Od dawna zastosowanie znajdowały nie tylko w ogrodnictwie, ale też i w rolnictwie. Na przestrzeni stuleci niewiele zresztą się w tej kwestii zmieniło, ponieważ każdy szanujący się ogrodnik czy rolnik ma do swojej dyspozycji motyki ogrodnicze. Do czego konkretnie jest wykorzystywane te narzędzie –
zobacz tutaj. Podstawowym zadaniem jakie mają do spełnienia motyki ogrodnicze jest spulchnianie gleby. Ponadto są wykorzystywane do kopczykowania roślin – nie wszystkich, odnosi się to tylko do niektórych gatunków. Kopczykowanie to jedna z metod wegetatywnego rozmnażania krzewów ozdobnych, owocowych oraz drzew.
Ponadto motyki ogrodnicze to najprostszy ze znanych sposobów na pozbywanie się chwastów. Opisywanych tutaj narzędzi używa się do pielenia grządek. Jeżeli chodzi o budowę, to motyki ogrodnicze odznaczają się bardzo prostą i nieskomplikowaną konstrukcją. Składają się one z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest ostrze, drugim natomiast trzonek. Ostrze zamocowane jest niemalże prostopadle do trzonka. Co się zaś tyczy kształtu ostrza oraz jego rozmiarów, to w tym zakresie jest dosyć duże zróżnicowanie. Wszystko zależy w tym momencie od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz od kalibru zadań z jakimi będzie musiała poradzić sobie motyka.
Zakup motyki
Zakup motyki nie jest dużym wydatkiem. Dla kieszeni nabywcy to tak na dobrą sprawę żadne obciążenie. Rzecz jasna końcowa cena produktu jest w dużej mierze uzależniona od jego marki. Za motyki ogrodnicze znanych firm trzeba zapłacić więcej i na dłuższą metę to się opłaca, ponieważ z takich narzędzi korzystać można przez znacznie dłuższy czas. O wiele bardziej kalkuluje się zainwestować pieniądze raz, a porządnie, bez konieczności biegania do sklepu po nową motykę po paru użyciach. Z zaopatrzeniem się w tego typu narzędzia nie ma jakichkolwiek problemów, nie zachodzi więc w tym przypadku konieczność zamawiania ich za pośrednictwem Internetu. Jaki model motyki wybierzemy, to już zależy jedynie od naszych upodobań. Bardzo ważne jest natomiast to, aby na kilka szczegółów zwrócić uwagę. Przede wszystkim ostrze musi być solidnie przymocowane do trzonka. Nie może być tak, że po każdym zastosowaniu motyki będziemy mieć problem z odpadającym ostrzem.
Długość trzonka także odgrywa sporą rolę. Jednym osobom lepiej pracuje się z krótszymi motykami, inne zaś preferują dłuższe. Niemniej jednak należy brać tutaj pod uwagę wzrost osoby, która będzie się motyką posługiwać. Odnośnie zaś ostrza warto przyjrzeć się bliżej jaki posiada ono rozstaw zębów i jak jest szerokie. Zdecydowanie najlepiej jest zaopatrzyć się w motyki ogrodnicze, których robocza szerokość jest zróżnicowana. To zapewni większą precyzyjność przy wykonywaniu czynności z ich zastosowaniem. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej wskazane jest również to, by mieć na względzie ergonomię kształtu. Mówiąc innymi słowy, motyka powinna dobrze leżeć w dłoni i nie wyślizgiwać się z niej. Użytkownik natomiast nie powinien mieć później problemów z bolącymi rękoma czy plecami. Utrzymanie motyki w należytym stanie jest problematyczną kwestią. Po użyciu ostrze należy opłukać i wytrzeć, zachowując przy tym ostrożność, aby się nie pokaleczyć.